28 Ocak 2009

Oscarlar 2008: En İyi Animasyon Adayları

Pixar, Dreamworks ve Walt Disney bir kez daha karşı karşıya...

En İyi Animasyon:
Bolt (Walt Disney Animation Studios)
Kung Fu Panda (Dreamworks Animation Studios)
Wall-E (Pixar Animation Studios)

Walt Disney, bir dizide süper-köpeği oynadığı hayatını gerçek hayat sanıp, stüdyodan kaçınca dünyanın kaç bucak olduğuyla yüzleşmek zorunda kalan bir köpeğin hikayesini anlattığı "Bolt" ile yarışta bu yıl. Geç vizyon tarihinin getirdiği akılda kalıcılığın gazı ve avantajıyla sadece En İyi Yabancı Film değil, bu kategorinin de favorileri arasında gösterilen İsrail animasyon-belgeseli "Waltz with Bashir"in yerine 3 aday arasına girmeyi başarabilmiş.


"Kung Fu Panda" ise animasyonun Oscarları Annie Ödülleri'nde bu yıl en fazla adaylığa sahip film. "Wall-E"nin animasyondan çok bir sinema filmi olarak değerlendirildiği bir ortamda böyle eğlenceli ve komik bir animasyonun öne çıkması çok doğal zaten. Hiç sevmediğim Jack Black'in inanılmaz matrak seslendirmesi kendisine çok gülmemi sağlamıştı. "Kung Fu Panda", kıçını bile zor kaldıran bir pandanın yanlışlıkla Kung Fu okulunun varisi seçilmesini mütakiben gelişen komik olaylar üzerine kurulu.


"Wall-E" ise "Toy Story", "A Bug's Life", "Monsters, Inc." ve "Finding Nemo"dan sonra Andrew Stanton'ın bir ilişkisi olan beşinci Pixar harikası. En İyi Film kategorisinde aday olma ihtimalinden konuşulacak kadar başarılı (o kadar da değil ama neyse) bir animasyon. Çok çok çok az konuşma olmasına rağmen mesajını bu kadar güzel verebilen; gerek efektleri gerekse şirin robotlar ve çıkardıkları seslerle kendine hayran bırakan ve tabii ki Wall-E ile Eve'in aşkı ile duygulandıran bir film.

Fazla söze gerek yok; geçen yıl "Ratatouille" ile olduğu gibi, bu yıl da "Wall-E" ile Pixar'ın galibiyeti kesin gibi.

Hiç yorum yok: