5 Mart 2010

Oscarlar 2009: En İyi Erkek Oyuncu Adayları

En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki adaylar arasında bul yıl iki Oscarlı isim (Clooney, Freeman), bir sırası gelmiş isim (Bridges), bir adaylığı geç kalmış isim (Firth), bir de yeni isim (Renner) bulunuyor. Hakedenden çok sırası gelene verilen Oscar kategorilerinden biri olarak bu yıl sevinecek ismin Jeff Bridges olduğunu söyleyebiliriz. Tabii geçen yıl Mickey Rourke yerine Sean Penn'i ikinci kez Oscarlandıran Akademi, benzer bir karar vermezse.

En İyi Erkek Oyuncu:
Jeff Bridges - Crazy Heart (0/4)
George Clooney - Up in the Air (1/4)
Colin Firth - A Single Man (0/0)
Morgan Freeman - Invictus (1/4)
Jeremy Renner - Hurt Locker (0/0)

Yeniden eski günlerine dönmeye çalışan country şarkıcısı Bad Blake rolünde, "Crazy Heart"ta izlediğimiz Jeff Bridges, 4 kez aday olup kavuşamadığı Oscar'a bu yıl sahip olacak gibi gözüküyor. 60 yaşındaki oyuncu, bundan önce 1971, 1974 ve 2000 yıllarında yardımcı oyuncu rollerinde, 1984'te ise "Starman" filmindeki başrolü ile ödüle aday gösterilmişti. Coen Kardeşler imzalı "Big Lebowski" filmi ile geniş bir hayran kitlesine sahip olan aktör, bu yıl başarılı bir çıkışla sevindirdi hayranlarını.

2000'li yıllarda yıldızı parlayan 48 yaşındaki aktör George Clooney'i bu yıl da "Up in the Air"de işi insanların işlerine son vermek olan bir uçuş bağımlısı, Ryan Bingham rolünde izledik. Yıllarca bekleyip 2005'te "Good Night, and Good Luck"ın yönetmen ve senaristi, "Syirana"nın yardımcı oyuncusu olarak 3 ayrı dalda aday olan ve "Syriana"daki rolü ile Oscar'ı kazanan Clooney, 2007'de de "Michael Clayton"daki rolü ile aday olmuştu ödüle. Fakat ne yazık ki "Up in the Air", bu yıl yalnızca uyarlama senaryo ödülü ile yetinecek.

En başarılı İngiliz aktörler arasında gösterilen Colin Firth, rol aldığı onlarca filme rağmen Hollywood'un ilgisini yeni çekti ve ilk Oscar adaylığını elde etti bu yıl "A Single Man"de. 60'lı yıllarda eşcinsel bir ilişki yaşamanın zorluklarını çekmek yetmiyormuş gibi, bir de ölen sevgilisinin ardından tuttuğu yası gizlemek zorunda kalan George rolün ile 49 yaşındaki Firth Venedik Film Festivali'nden En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ile ayrıldı. Firth, Bridges'ın en büyük rakibi kanımca.

Geç kalmış Oscar'ını 2004'te "Million Dollar Baby" filmindeki yardımcı rolü ile alan Morgan Freeman, bu yıl yine bir Clint Eastwood filmi, "Invictus"ta çok daha görkemli bir karaktere, Güney Afrika Cumhuriyeti Başkanı Nelson Mandela'ya hayat verdi. Her zamanki doğal oyunculuğu ile bu zor görevin de altından kalkan 72 yaşındaki Freeman'ın da Clooney ve Bridges gibi 5. adaylığı bu.

Yılın favori filmlerinden "Hurt Locker"da Irak'taki askeri bomba imha ekibinin lideri Staff Sergeant William James rolünde izlediğimiz Jeremy Renner, yılın en iyi çıkışlarından birini sergiledi filmde. 38 yaşındaki aktör, ileriki yıllarda yine başarılı performanslar sergilemeye devam edecekmiş gibi gözüküyor. Fakat Oscar mı? Eheh.

BAFTA, En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde olduğu gibi Erkek Oyuncu'da da tercihini bir İngilizden, Colin Firth'ten yana yaptı. Onun dışında BFCA, Altın Küre ve SAG Ödülleri'nin hepsinin sahibi Jeff Bridges oldu. Yarışın galibi belli gibi olsa da, Akademi üyesi İngilizlerin sayısının gittikçe artması Colin Firth'ün sürpriz yapma şansının olduğunu gösteriyor. Tahminimi Jeff Bridges'tan yana kullanıyorum.

Sırada: En İyi Yönetmen

Hiç yorum yok: