15 Eylül 2009

Emmy 2009: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Adayları

Dizi kategorilerinde 6'şar, minidizi/televizyon filmi kategorisinde ise 5 adayla; toplam 17 kişi yarışıyor 3 ödül için bu dalda. Geçtiğimiz hafta iki konuk oyuncusunun performansı ile (Justin Timberlake ve Tina Fey) ödüllendirilen "Saturday Night Live", En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında da iki adaylığa sahip. Drama kategorisinde geçtiğimiz iki yılın kazananları "In Treatment" ve "Grey's Anatomy"nin de ikişer adaylığı mevcut.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Komedi:
Kristin Chenoweth - Pushing Daisies (0/1)
Jane Krakowski - 30 Rock (0/0)
Elizabeth Perkins - Weeds (0/2)
Amy Poehler - Saturday Night Live (0/1)
Kristen Wiig - Saturday Night Live (0/0)
Vanessa Williams - Ugly Betty (0/2)

Konuk oyuncu ödüllerini alan SNL'ın diğer oyunculuk kategorilerinde eli boş döneceğine inanıyorum, ya da inanmak istiyorum en azından. Geçtiğimiz yıllarda ikişer kez bu dalda aynı rolleri ile aday gösterilmiş olan Elizabeth Perkins ve Vanessa Williams'ın şansları oldukça yüksek gözükse de, gönlüm ödülü yayın hayatına veda eden "Pushing Daisies"de kısacık boyuna yakışan cırtlak sesi ile ortada koşuşturmaya elverişli oyuncu Kristin Chenoweth'in almasından yana. Chenoweth'in ilk sezonda söylediği Grease şarkısı "Hopelessly Devoted to You" başta olmak üzere sergilediği müzikal performanslar gerçekten takdire layık.


İzlediğim diğer dizi "30 Rock"tan ise Jane Krekowski var listede. Kendisinin son sezonda Janis Joplin kılığında ortada dolaştığı sahneler başta olmak üzere, şuh bakışlarıyla ortalığı karıştırdığı bir çok an bulunuyor. Fakat ilk Emmy adaylığı ile ödüle kavuşur mu, sanmıyorum.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu -Drama:
Rose Byrne - Damages (0/0)
Hope Davis - In Treatment (0/0)
Cherry Jones - 24 (0/0)
Sandra Oh - Grey's Anatomy (0/4)
Dianne Wiest - In Treatment (2/3)
Chandra Wilson - Grey's Anatomy (0/3)

Geçtiğimiz yıl "In Treatment" ile Dianne Wiest'in, önceki yıl ise "Grey's Anatomy" ile Katherine Heigl'ın olan ödüle her iki dizi de iki oyuncu ile aday bu yıl. Onlara "24" ve "Damages" eşlik ediyor. Şu an halen ilk sezonunu seyretmekte olduğum "In Treatment"ın ikinci sezonu hakkında da, diğer dizilerin geneli hakkında da bir fikrim yok ne yazık ki.

"Grey's Anatomy" başladığından beri aynı rolleri ile 4 kez aday olan Sandra Oh ve 3 kez aday olan Chandra Wilson, hep elleri boş dönmüş. 2 Oscarlı ve 2 Emmy'li Dianne Wiest'in aynı rolle iki yıl üstüste bu ödülü alacağını düşünmüyorum. Bu yıl ödülün "Grey's Anatomy"nin olacağı ise sezgilerim arasında. Dizinin iki adayı arasından daha güçlü gibi duran ise (Sandra Oh'un Altın Küre aldığı ve iki jürinin tamamen zıt karakterde olduğu düşünülürse) Emmy adaylarını açıklayanlardan biri de olan Chandra Wilson. Kendisi 102 bölümdür Dr.Miranda Bailey rolünde.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Minidizi/TV Filmi:
Shohreh Aghdashloo - House of Saddam (0/0)
Marcia Gay Harden - Courageous Heart of Irena Sendler (0/1)
Janet McTeer - Into the Storm (0/0)
Jeanne Triplehorn - Grey Gardens (0/0)
Cicely Tyson - Relative Stranger (3/8)
Bakınca sanki Emmy adaylarına değil de Oscar adaylarına bakıyormuşunuz izlenimi veriyor bu liste. Triplehorn dışında tüm adaylar zamanında Oscar'a aday gösterilmiş, hatta Marcia Gay Harden 2000 yılında ödülü almış. E filmler/minidiziler hakkında bir fikrim olmadığı da göz önünde bulundurulursa fazla yorum yapmaya gerek yok.

Hiç yorum yok: