28 Ağustos 2010

Emmy 2010: En İyi Dizi Adayları

Yaklaşık 30 saat sonra dağıtılacak olan 62. Emmy Ödülleri, aslında tamamen bu dört ödülle ilgili. Peki bu yıl yeni ve sürpriz isimler mi alacak büyük ödülleri, yoksa bir Emmy klasiği olarak tarih tekerrürden mi ibaret diyeceğiz? Geçtiğimiz yıl üçüncü kez "30 Rock"ın ve ikinci kez "Mad Men"in galibiyetiyle biten gecede, bu yıl ödüllendirilmesi muhtemel isimler aşağıda:


En İyi Dizi - Komedi:
30 Rock (3/3)
Curb Your Enthusiasm (0/5)
Glee (0/0)
Modern Family (0/0)
Nurse Jackie (0/0)
Office (1/4)

Bir variety programının yazar ekibinin ve yapımcılarının başından geçenleri anlatan, özellikle de Liz Lemmon ve patronu Jack Donaghy arasındaki komedi unsuru bol dostluğu irdeleyen, ince esprilerle dolu karakter odaklı bir dizi 3 yıldır Amerikan televizyonlarının en iyisi seçiliyor: "30 Rock". Yapımcıları düşük reytinglerine rağmen hem aldıkları onlarca ödül, hem de bu eleştirel başarıyı inanılmaz düşük bir bütçeyle elde ediyor olmaları nedeniyle vazgeçemiyorlar diziden. Konuk oyuncuları ve esprileri ise ayrı bir tercih sebebi tabii. Fakat "30 Rock", bu yılki ödüllerde ilk 3 sezonu ile 3 ödül kazanarak komedi dizilerinde kurduğu hakimiyete veda edecekmiş gibi duruyor. Yeni başlayan iki dizi, "Glee" ve "Modern Family", bomba gibi birer ilk sezon ile "30 Rock"ı tahtından edecek kadar iyi bir başlangıç yaptılar çünkü. Bir lise korosunun maceralarını anlatan ve Altın Küre ödülüne layık görülen ultra-eğlenceli müzikal dizi "Glee", yılın gerçekten de en iddialısı. İkinci en güçlü aday olan, adına uygun bir şekilde çok modern bir ailenin 3 ayrı hanesini konu alan "Modern Family" ise aile ilişkilerine ve yeni toplum düzenine süper bir ayna niteliğinde karşımıza çıktı bu yıl. Onların yanında Larry Davidli "Curb Your Enthusiasm", "30 Rock" devrinden önce ilk sezonu ile bu ödüle layık görülmüş olan "Office" ve yine yeni bir dizi, Eddie Falco'lu "Nurse Jackie" adaylar arasında.

En İyi Dizi - Drama:
Breaking Bad (0/1)
Dexter (0/2)
Good Wife (0/0)
Lost (1/3)
Mad Men (2/2)
True Blood (0/0)

Drama cephesinde ise Akademi'nin "Mad Men" fetişine noktayı koyabilecek dizi, Altın Küre ile ödüllendirilen "Dexter" olabilir. Fakat En İyi Erkek Oyuncu - Drama kategorisindeki sonuç, bu kategoriyi de etikleyebilirmiş gibi geliyor bana. Hall-Dexter kombinasyonu son birkaç yıldır ödüle susamış dizi ve oyuncuyu mutlu etmeye yarayacaktır. Diğer yandan "Lost", son sezonu ile ödülü almamalıdır, çünkü milyonlarca hayranını hayal kırıklığına uğratmıştır. Diğer adaylar arasında ise gençlerin favorisi "True Blood", yeni dizilerden "Good Wife" ve iki yıldır başrol oyuncusu mutlu edilen "Breaking Bad" bulunuyor.

En İyi Minidizi:
Pacific
Return to Cranford

Pacific. Nokta. (bkz. 17 adaylık, 7 Creative Arts Emmy)

En İyi TV Filmi:
Endgame
Georgia O'Keeffe
Moonshot
Special Relationship
Temple Grandin
You Don't Know Jack

Biyografik yapımların öne çıktığı bir yılda, "Temple Grandin", "Georgia O'Keeffe", "You Don't Know Jack" ve "Special Relationship"e, bir History Channel yapımı Apollo hikayesi "Moonshot" ve polisiye "Endgame" eşlik ediyor. Toplamda 15'er adaylık elde eden "Temple Grandin" ve "You Don't Know Jack"ten "Temple Grandin" Creative Arts Emmy Ödülleri'nden 2 ödülle dönmüştü. Şu anda öne çıkan "Temple Grandin" olsa da, özellikle erkek oyuncu ve yazar ödüllerindeki başarısına göre "Special Relationship" de ödülü alan film olabilir.

62. Primetime Emmy Ödülleri, 29 Ağustos'u 30 Ağustos'a bağlayan gece sahiplerini bulacak. Türkiye saati ile 02.00'de Kırmızı Halı, 03.00'de ise ödül törenini canlı olarak cnbc-e'den izleme şansı bulabilirsiniz. Törenin sunucusu ise Jimmy Fallon.

Hiç yorum yok: